ATO’dan Bağ-Kur’lularda prim gününü düşürme talebi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i ziyaret ederek Bağ-Kur’luların emekliliği için gerekli olan 9 bin prim gün sayısının düşürülmesini istedi.

ATO’dan yapılan açıklamada Bakan Bilgin’in bu talebi olumlu karşıladığı ve işverenlerin sağladıkları istihdama göre emeklilik prim gün sayısında düzenlemeyi içeren bir çalışma içinde olduklarını söylediği belirtildi.

Yapılan açıklamada Baran’ın ziyaret sırasında iş dünyasının gündemin olan konu ve sorunlar hakkında bilgi verdiği ve Ankara Ticaret Odası’nın 160 bin üyesinin de aralarında bulunduğu Bağ-Kur’luların emeklilik için gerekli 9 bin prim ödeme gün sayısının düşürülmesi talebini Bakan Bilgin’e ilettiği kaydedildi.

Baran’ın, SGK kapsamında 4a olarak tanımlanan işçi, 4c olarak tanımlanan memurlar için prim ödeme gün sayısının 7 bin 200 gün olduğunu, 4b olarak tanımlanan eski tabirle Bağ-Kur’lular yani işverenler çin ise bu sürenin 9 bin gün olarak hatırlatarak, “”Ülkemizde vergi vererek, istihdam sağlayarak, işyeri açarak, katma değer yaratarak ekonomiye katkı sağlayan aralarında Ankara Ticaret Odamızın üyelerinin de bulunduğu işverenlere uygulanan prim ödeme gün süresinin düşürülmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Bakan Bilgin’in ise Baran’ın talebine olumlu karşılık verdiği ve konuyla ilgili bir çalışmanın yürütüldüğü ancak SGK’nın 4b kapsamın giren tüm işverenlerin aynı şekilde değerlendirilmeyeceğini belirterek istihdam sayısına göre bir kriter belirlenebileceğini söylediği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir