Avrupa Merkez Bankası, faiz artışlarını sürdürmeye ihtiyaç olduğunu söylüyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyinin iki üyesi, Euro Bölgesi’ndeki enflasyon görünümüne ilişkin değerlendirmelerini ve para otoritesinin bu konudaki sonraki hamlelerine ilişkin beklentilerini paylaştı.

ECB Yönetim Konseyi üyeleri, altta yatan enflasyonist baskıların devam ettiği piyasa koşullarında, daha fazla faiz artışına ihtiyaç duyulabileceğini kabul etti. Yetkililer aynı zamanda en yüksek artışların olduğu döngünün, yakında sona erebileceğini belirtiyor.

Faiz artışlarının sonu görünüyor ancak devamı artarak gelebilir

Hırvatistan Ulusal Bankası Başkanı Boris Vujčić’e göre mevcut faiz oranı artış döngüsünün büyük kısmı sona erdi ancak devamı gelebilir.

Çarşamba günü kendi ülkesinde konuşan Hırvat Ulusal Bankası başkanı, çekirdek enflasyonun veya uzun vadeli enflasyonun %4’ün üzerinde kalması halinde daha fazla artışın beklenebileceğini söyledi.

Vujčić, temel olarak baz etkileri nedeniyle tüketici fiyatlarındaki artışların hafiflediğini ancak gıda ve enerji gibi değişken kalemler hariç olmak üzere temel baskıların yüksek kaldığını açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulunun altı üyesi ve ortak Avrupa para birimini kabul eden 20 ülkenin merkez bankalarının başkanlarından oluşan Yönetim Konseyi, Eurosystem‘in ana karar alma organıdır.

Hırvatistan’da düzenlenen aynı etkinlikte Vujcic’in Konseydeki meslektaşı Boštjan Vasle, katılımcılara diğer alanların yanı sıra hizmet fiyatlarındaki artışın ECB’nin %2’lik hedefinden giderek uzaklaştığını söyledi. Etkinlikte özellikle şu söz belirtildi:

Daha fazla parasal sıkılaştırmaya ihtiyaç var

Bank of Slovenia Başkanı olan Vasle, muhtemelen daha fazla parasal sıkılaştırmanın gerekli olduğunu sözlerine ekledi ve daha önceki şokların, henüz sistemden tam olarak geçmemiş olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Diğer ECB temsilcileri, son zamanlarda Euro Bölgesi’nin en agresif faiz artırım döneminin sonunun yaklaştığını öne sürdü. Ancak bankacılık sektörünün sağlığına ilişkin devam eden endişelere rağmen enflasyonu yeniden kontrol altına almak için daha fazla önlem alınması gerektiğine inanıyorlar.

Bu isimler arasında bu hafta yarım puanlık bir artırımın daha “ihtimal dahilinde” kaldığını söyleyen Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann da var. Politika yapıcılar, faizlerle ilgili bir sonraki kararlarını Mayıs ayında açıklayacak.

Geçen hafta Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, “muhtemelen daha gidecek çok yol olabileceğini” ima etti.

Mart ayında Avrupa Merkez Bankası, İsviçre’nin bankacılık devi Credit Suisse ile derinleşen kriz ortamında bile mevduat faizini %2,5’ten %3’e yükseltti. Mevcut belirsizliğin ortasında ECB yöneticileri, gelecekteki hamleleri tahmin etmeye daha az istekli.

Bu makale ilk olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir