Hafta Özeti: Son 7 günün en dikkat çeken 5 gelişmesi

Investing.com – Mart ayını geride bırakırken yurt içinde hem siyasi hem de ekonomik hareketlilik tırmanmaya devam ediyor.

Kullanıcılarımızın son 7 günde en çok ilgi gösterdiği 5 içeriği ilerleyen satırlarda bulabilirsiniz. 

Dünya Bankası uyardı: Durum endişe verici

Dünya Bankası, küresel ekonomide 10 yıllık bir kayıp sürecine girilmiş olabileceğini açıkladı.

27 Mart’ta kurum tarafından yayımlanan raporda raporda son 30 yılda büyüme sağlayan ekonomik güçlerin neredeyse tamamının yok olduğu ve bu durumun endişe yarattığı belirtildi.

SPK, Tüpraş ile birlikte 3 şirketin bedelsiz sermaye artırımına onay verdi

Sermaye Piyasası Kurulu bu hafta yayımlanan bültende Tüpraş, Girişim Elektrik, Elite Naturel ve Kron Teknoloji’nin bedelsiz sermaye artırım başvurularının olumlu sonuçlandığını duyurdu.

Çalışma Bakanlığından asgari ücret, emekli aylığı ve bayram ikramiyesi açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en düşük emekli aylığının 7.500 TL’ye çıkarıldığını açıklamasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin gazilere ödenen aylığın asgari ücret düzeyine çıkarıldığını ve bayram ikramiyesinin de 2.000 TL’ye yükseltildiğini açıkladı.

Bakanlık, 2023 yılı Nisan ayı ödeme döneminden itibaren dosya bazında ödenen aylıkların 7.500 TL olarak ödeneceğini ve 8,8 milyon emeklinin bu düzenlemeden yararlanacağını açıkladı.

Bank of America’dan yeni balon uyarısı: “Yatırımcılar satmalı”

Michael Hartnett liderliğindeki Bank of America analistleri, halihazırda üç ABD bölgesel bankasının çöküşüne yol açan bankacılık sektörü krizinin neden olduğu başka bir balonun ortaya çıktığını söylüyor.

Stratejistlere göre, ABD Merkez Bankasının (Fed) son faiz artırımından sonra yatırımcılar hisse senedi almak yerine satmalı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücrete ara zam açıklaması

29 Mart Çarşamba günü partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. En düşük emekli maaşı ve ikramiyelerdeki artışın ardından asgari ücrete de zam yapılması bekleniyordu. Erdoğan, ara zammın Temmuz’da yapılacağını söyledi.

Meclis grup toplantısındaki konuşmasında çalışanlar ve emekliler başta olmak üzere hiçbir kesimi enflasyona ezdirmeme ve kayıpları telafi etme sözünü yerine getireceklerini belirten Erdoğan, asgari ücret hakkında açıklama yapmadı. Toplantı sonrası bu konuda gelen soruya ise “Tüm zamları zaten yaptık, hayırlı olsun. Asgari ücrete Temmuz ayında ara zam var.” şeklinde yanıt verdi.

Yazar: Özgün Çağlar Deniz

Sizce haftanın en önemli gelişmesi neydi? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir