Mithat Sancar, deprem bölgesi İskenderun’da: “Doğal afet diye sunulanların hepsi birer siyasal felakettir”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kahramanmaraş merkezli depremlerin 40’ıncı gününde Hatay’ın İskenderun ilçesini ziyaret etti. Sancar, deprem bölgesinde 18 kişinin sel nedeniyle yaşamını yitirmesine ilişkin olarak, “Aslında bütün bu doğal afet diye sunulanların hepsi birer siyasal felakettir. Yazın orman yangınlarında gördük. Aynı zamanda Karadeniz’deki sellerde buna tanıklık ettik. İmar politikaları ranta, sömürüye, rüşvete dayalıdır. Bu iktidar; yandaşa, savaşa ve sermayeye, ranta kaynakları aktarıyor. Toplum yararını gözeten bir anlayışı yok. Yıkımların ve kayıpların temel sebebi budur. İşte biz de o nedenle bu düzeni ve iktidarı mutlaka değiştireceğiz” dedi.  

Mithat Sancar, bugün İskenderun ilçesindeki Hacı Bektaş-ı Veli Alevi Kültür Merkezi Cemevi’ni ziyaret etti. Depremde yaşamını yitirenler için cemevinde okunan dualara eşlik eden ve lokma dağıtan Sancar, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Giden canlarımızı geri getiremiyoruz ama canlarımızın gidişinden sorumlu olanlardan hesap sorma sözü veriyoruz”

“Depremle gelen felaketin 40’ıncı gününde yası birlikte yaşamak, acıyı paylaşmak için buradayız. Acımız çok büyük ve taze, yaralarımız çok derin, kayıplarımız çok büyük ama bunların hepsini mutlaka telafi edeceğiz dayanışmayla. Giden canlarımızı geri getiremiyoruz ama canlarımızın gidişinden sorumlu olanlardan hesap sorma sözü veriyoruz. Kaybettiğimiz bütün canların devri daim olsun. Hepsinin toprağı bol olsun. Hepsinin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Yıkımın yarattığı bu ağır yaraları birlikte sarmak için durmadan çalışma sözümüzü yineliyoruz.”

“Doğal afet diye sunulanların hepsi birer siyasal felakettir”

Sancar, deprem bölgesinde meydana gelen selde 18 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin, “Aslında bütün bu doğal afet diye sunulanların hepsi birer siyasal felakettir. Yazın orman yangınlarında gördük. Aynı zamanda Karadeniz’deki sellerde buna tanıklık ettik. İmar politikaları ranta, sömürüye, rüşvete dayalıdır. Bu iktidar; yandaşa, savaşa ve sermayeye, ranta kaynakları aktarıyor. Toplum yararını gözeten bir anlayışı yok. Yıkımların ve kayıpların temel sebebi budur. İşte biz de o nedenle bu düzeni ve iktidarı mutlaka değiştireceğiz” dedi. (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir