Üniversiteler 3 Nisan’da açılıyor

OZAN ÖMER KADÜKER – Buna göre üniversiteler, 3 Nisan’da hibrit eğitime geçiyor. Öğrenciler devam şartı aranmaksızın uzaktan öğretimin yanı sıra sınıflarda yüz yüze eğitim de alabilecekler. Sınavlar ise uzaktan öğretim yöntemleriyle çevrimiçi yapılacak. Alınan kararlar şöyle:

Üniversiteler bir dersin hem uzaktan öğretim ile hem de yüz yüze verilebilmesine ilişkin gerekli düzenlemeleri yapacak.

“Yükseköğretim Kurumlarında Uzaktan Öğretime İlişkin Usul ve Esaslar”ın 6. maddesinde yer verilen bir yarıyıldaki derslerin AKTS kredilerine göre en fazla yüzde 30’unun uzaktan öğretim yoluyla verilebileceği yönündeki kısıtlama uygulanmayacak.

Özel öğrenci olarak başka bir üniversitede eğitime devam edenler eğitimlerini aynı şekilde sürdürebilecek.

Nisan ayına ertelenen derslere ait uygulamalar, üniversitelerin ilgili kurullarının alacağı kararlarla ödev, proje vb. şekilde veya bahar dönemi içinde, yaz döneminde ya da bir sonraki eğitim ve öğretim döneminde yüz yüze yapılabilecek.

Ara sınavlar (özel öğrencilik hakkı verilen uygulama eğitimi içeren programlar hariç) uzaktan öğretim yöntemleriyle çevrimiçi yapılacak.

1589 öğrenci vefat etti

Özvar, depremde hayatını kaybedenlerle ilgili de bilgi paylaştı. Bölgede 676 bin öğrencinin, 18 üniversitede 17 bin akademisyenin ve 30 bin personelin depremden doğrudan etkilendiğini söyleyen Özvar, “1589 öğrencimizi yaşanan bu büyük felakette kaybetmiş olduğumuzu üzülerek sizlerle paylaşıyorum. Depremde 148 akademik ve idari personelimiz de hayatını kaybetmiştir” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir