Yıkılmadım Ama Ayakta Olduğum da Söylenemez: Nokia, Yeni Arayüz Birimini Duyurdu!

Şüphesiz koca bir neslin gözdesi olan ancak gelişen ve değişen şartlara uyum sağlamakta zorluk yaşadığı için kasvetli bir şekilde unutulan Nokia, son birkaç senedir yaptığı hatalardan ders almışçasına ilerliyor. İlk etapta Android modeller ile tekrar gündeme gelen şirket, özellikle giriş ve orta segmente kazandırdığı modeller ile geçmişteki ihtişamlı günlerine göz kırpıyor. 

Bugün yaptığı hamleyle kendini sadece telefon tanıtmakla kısıtlamayacağını gösteren Nokia, yazılım tarafında önemli bir adım attı. Tanıttığı Android telefonlarda ‘Saf Android’ adı verilen AOSP tabanlı arayüzler kullanan üretici, yeni tanıttığı Pure UI ile bugünlere bir silgi çekecek.

Günümüz trendlerini takip eden Nokia, yeni duyurduğu Pure UI arayüzünü yine günümüzün gerekliliklerine uygun bir tasarım dili ile karşımıza çıkardı.

Minimalist ve sade olan yeni arayüzü tanıtılacak olan Nokia modellerinde görebileceğimiz söylenirken, uygulama ikonları forumlarda Nokia lehine birçok övgü aldı.

Sadece telefonları değil, üretiminde aktif olduğu tüm teknolojik aletleri bu arayüze adapte etmek isteyen şirket, akıllı saatlere küçük bir arayüz, bilgisayarlara ise sistemle uyumlu çalışacak programlar geliştirecek.

Sistem, doğal olarak karanlık mod desteğini de sunacak. Ayrıca kullanıcıya birçok özelleştirilebilir alan yaratacak ve renkler konusunda da bir hayli seçenek barındıracak.

Henüz çıkış tarihi ile ilgili net bir açıklama yapmayan HMD Global çatısı altındaki Nokia’nın geçtiğimiz günlerde logosunu da değiştirdiğini unutmamak gerekiyor.

Şirketin tasarım ve inovasyon ekipleri, geçmişten gelen alışkanlıkları terk etme çabası içerisinde. Bu da önümüzdeki günlerde yeni atılımlar görebileceğimize işaret ediyor.

Peki siz, Nokia’nın yeni Pure UI arayüzü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sizce Nokia, bu adımlar ile eski günlerini tekrar yakalayabilecek mi? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir