1 milyonluk kredinin geri ödemesi vatandaşı şoke etti! İşte 3 bankanın aylık istediği ödeme planı

MEHMET AKİF ERDEM-GÜNBOYU

Milyonlarca vatandaş ev almak için kedilere başvururken, konut kredisi faizleri yüksek seyretmeye devam ediyor. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, bankaların sunduğu kredi seçeneklerini araştırıyorlar.

1 milyon TL konut kredisi almak isteyenler için Halk Bankası, Deniz Bank ve Garanti Bankası’nın geri ödeme planları haberimizde…

FAİZLER DÜŞECEK Mİ?

Konut kredisi faizlerinin düşmesini bekleyenler ise hayal kırıklığına uğruyor. Uzmanlar, devletin inşaat sektörünü desteklemek için geçmişte verdiği ucuz kredilerin artık gerçekçi olmadığını belirtiyorlar.

Sadece kentsel dönüşüm projeleri için özel kredi kampanyalarının gündeme gelebileceğini ifade ediyorlar.

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenlerin, bankaların sunduğu fırsatları değerlendirmeleri ve bütçelerine uygun bir geri ödeme planı seçmeleri gerekiyor.

KOŞULLARI NELER?

Bankalar müşterilere konut kredisi verirken bunu BDDK talimatlarına uygun şekilde uyguluyorlar. BDDK’ya göre konut kredisinde bankalar en fazla 120 aya kadar vade yapabiliyorlar. 10 yıllık vade seçeneğinin üstüne çıkmanın imkanı bulunmuyor.

Bu şekilde kredi taksitleri 10 yıllık sürece yayılabiliyor. Sadece bankalar müşterilere esnek ödeme planları sunabiliyorlar.

Bu da bankadan bankaya değişiyor. Aylık eşit taksitli, azalan taksitli, artan taksitli, serbest ödemeli, balon ödemeli gibi ödeme planları ile konut kredisi borçları geri ödenebiliyor.

HALKBANK 1 MİLYON TL KONUT KREDİSİ MALİYET HESAPLAMASI

Halkbank müşterileri aylık yüzde 3,39 oranında faiz ile konut kredisi çekebiliyorlar. 120 ay vadeli 1 Milyon TL konut kredisinin aylık taksiti 34.532 TL oluyor. Toplam geri ödeme tutarı ise 1 milyon 848 bin 360 TL olacak.

DENİZBANK 1 MİLYON TL KONUT KREDİSİ MALİYET HESAPLAMASI

Denizbank’tan konut kredisi çekilmesi halinde aylık yüzde 3,79 oranında faiz uygulanıyor. 10 yıl vadeli 1 Milyon TL konut kredisinin aylık taksiti ise 38.341 TL oluyor. Toplam geri ödeme tutarı ise 1 milyon 948 bin 800 TL olacak.

GARANTİ BBVA 1 MİLYON TL KONUT KREDİSİ MALİYET HESAPLAMASI

Garanti BBVA müşterileri aylık yüzde 3,05 oranında faiz ile konut kredisi alabiliyorlar. 120 ay vadeli 1 Milyon TL konut kredisinin aylık kredi taksiti bu bankada 31.352 TL olarak uygulanıyor. Toplam geri ödeme tutarı ise 2 milyon 52 bin 120 TL olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x