13 Yaşında Nişana Skandal Savunma! ‘Burada Herkes Bu Yaşta Evleniyor’

Konya’nın Beyşehir ilçesinde 28 yaşındaki Ali G. ile 13 yaşındaki C.S.’ye nişan yapan aileden ilginç bir savunma geldi. Kızın babası haberlerin abartıldığını belirterek, köyde bu yaşlarda evlenenlerin olduğunu söyledi. Kızın yengesi ise ‘Kızımız 13 yaşında değil 14 yaşında ve kemikleri iri, 19 gibi duruyor’ dedi.

Skandal olay Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Karaali Mahallesi’nde meydana gelmişti. 13 yaşındaki C.S.’yi aynı mahallede oturan ve kendisinden 15 yaş büyük olan Ali G. ile nişanlayan aileye sosyal medyada tepki yağmıştı.

Olayın medyada geniş yankı uyandırması sonrası 13 yaşındaki C.S., savcılık kararıyla Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından devlet koruması altına alınıp yurda yerleştirildi.

Olay sonrası ilk defa konuşan aile üyelerinden ise nişan görüntülerine ilişkin skandal bir savunma geldi. 13 yaşındaki C.S.’nin de yaşadığı evde gerçekleşen görüşmede iki aileden toplam sekiz yetişkin yer aldı ve herkes yaşanan nişan olayının normal olduğunu ve basın tarafından durumun abartıldığını savundu.

Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz’ın haberine göre, C.S.’nin babası Osman S., kızının 14 yaşında olduğunu, kızını nişanladığı Ali G.’nin ise 25 yaşında olduğunu öne sürerek, “Kızım bir yıldır bu çocukla konuşuyor. Biz de öğrenince laf söz olmasın diye söz kestik. Yaşı gelince de evleneceklerdi. Ama sanki bu olay ilk kez yaşanıyormuş gibi abartıldı” dedi. Baba, köyde bu yaşlarda evliliklerin olduğunu söylediği anda ise odadaki diğer kişiler tarafından susturuldu.

Ali G.’nin babası Fikret G. de, ‘İkisinin rızası da varmış. Bunlar zaten bir yıldır konuşuyormuş. Biz de gelip Allah’ın emriyle istedik, ailesi de verdi. Zorla bir şey olmuş değil. İfademizi de gerekli yerlere verdik’ diye konuştu. ‘13 yaşındaki kızın rızası mı olur?’ diye sorduğumuzda da, babanın cevap vermesine fırsat vermeyen diğer aile üyeleri araya girip, “Bir yıldır görüşüyorlarmış zaten, zorla bir şey yok” dediler.

Ali G.’nin amcası Hasan G. ise “Medya her şeyi çok abarttı, tüm abartan medyaya dava açacağız. Çocuklar zaten bir yıldır konuşuyormuş, hata yapmasınlar diye biz de söz kestik. Bizde söz kestik mi her şey biter. Eğer ölmezlerse o evlilik gerçekleşir. Yaşları gelince de evlendireceğiz. Biz zaten ‘Dün söz kestik bugün hemen evlendirelim’ demedik ki. Her şeyin bir zamanı var, biz de zamanını bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

13 yaşındaki C.S.’nin evinden çıkarken başka bir komşusu bizi durdurup, ‘Bu köyde sanki bunlar ilk oluyormuş gelip bu garibanları mı buldunuz. Burada herkes bu yaşta evleniyor’ dedi. Kadın konuşmaya devam edince, Ali G.’nin amcası, kadını susturup, “Sus bir de köyü hedef haline getirme, karıştırma oraları” dedi.

13 yaşındaki C.S.’nin yengesi ise küçük kızın 13 yaşında değil 14 yaşında olduğunu söyleyerek ‘Kemikleri iri, 19 gibi duruyor. Hatta iri duruyor diye biz okula göndermek istemiyoruz’ dedi.

13 yaşındaki C.S.’nin amcasının eşi (yengesi) Şerife G. de 13-14 yaşlarında köyde onlarca kişinin nişanlandığını öne sürerek, şunları söyledi:

“Bu köyde kaçan çok fazla var onun önüne geçmek istedik. Ablası da bir yıl önce kaçmıştı. Biz de yanlış bir şey yapmasınlar diye söz kestik. Ama insanlar abartmayı seviyor. Hem bizim kızım 13 yaşında değil 14 yaşında ve kemikleri iri, 19 gibi duruyor. Hatta iri duruyor diye biz okula göndermek istemiyoruz. Nişanlandığında da çok mutlu oldu. Çünkü nişanlısını seviyor, kimse zorla bir şey yapmadı. Zorla olsaydı niye hepimiz evde olalım. Ailelerin ifadeleri alındı serbest bırakıldı. Ama insanlar kızı yaşını küçültü, çocuğun yaşını büyüttü. Biri 14, diğeri 25 yaşında. Sosyal medyada paylaşılmasaydı hiçbir şey de olamayacaktı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x