Airfryer’da mantar dolması tarifi, nasıl yapılır?

Airfryer’da mantar dolması akşam yemeklerinizi lezzetlendirecek basit ama farklı bir meze tarifidir. Özellikle et yemeklerinin yanına çok yakışacak ve hazırlanması toplam 20 dakikadan kısa sürede hazırlanır.

Airfryer’da mantar dolması, klasik kaşarlı mantardan farklı olarak krem peynir, ekmek kırıntısı ve baharatlı iç harç ile hazırlanır. Yapımı basit ama lezzeti damakta tadı kalan bir tariftir. İç malzemesini kendi damak tadınıza göre kişiselleştirme yapabilirsiniz.

AİRFRYER’DA MANTAR DOLMASI TARİFİ FIRINDA YAPILABİLİR Mİ?

Airfryer’da mantar dolması tarifini dilerseniz fırında da rahatlıkla yapabilirsiniz. Tarifin hazırlıklarını yaparken fırını 205 dereceye ayarlayın ve aşağıda yer alan tarif adımlarını aynı şekilde takip edin. Mantar dolmalarını fırında yaklaşık 15 dakika pişirin.

AİRFRYER’DA MANTAR DOLMASI TARİFİHAZIRLIK SÜRESİ: 15 DAKİKA    /    PİŞİRME SÜRESİ: 8 DAKİKA   

Airfryer’da Mantar Dolması Tarifi İçin Malzemeler;

  • 1 paket kültür mantarı
  • 115 gram krem peynir, oda sıcaklığında
  • ¼ su bardağı ekmek kırıntısı
  • ¼ su bardağı kaşar peynir, rendelenmiş
  • 1 yemek kaşığı maydanoz, doğranmış
  • ½ çay kaşığı sarımsak tozu
  • ½ çay kaşığı tuz
  • ½ çay kaşığı karabiber

Airfryer’da Mantar Dolması Tarifi Nasıl Yapılır?Adım 1

Airfryer’da mantar dolması tarifini yapmak için öncelikle airfryer’ı 176 derecede önceden ısıtın. Mantarlara hafif nemli bir kâğıt havlu ile temizleyin ve saplarını çıkarın.

Adım 2

Bir karıştırma kabı içerisine krem peynir, ekmek kırıntısı, kaşar peyniri, maydanoz, sarımsak tozu, tuz ve karabiberi ekleyin. Tüm malzemeler birbiriyle homojen bir karışım olana kadar karıştırın.

Adım 3

Krem peynir karışımını mantarların içerisine doldurun ve tek kat halinde airfryer’in içerisine yerleştirin.  Yaklaşık 7-8 dakika boyunca pişirin. Airfryer’den çıktıktan sonra sıcak sıcak servis edin.

Afiyet olsun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir