Fransa’da ‘hayvana eziyet’ davası: Ölen kedi için tazminat kararı

Fransa’da Lille Ceza Mahkemesi, sahibinin ‘hayvana eziyet’ suçlamasıyla yargılandığı davada eziyet gören kediye 100 euro tazminat ödemesine hükmetti.

AA’nın Le Parisien’den aktardığına göre, mahkeme, Lanna isimli kedinin Temmuz 2023’te çöp kutusunda ölü bulunmasının ardından sahibi hakkında ‘hayvana eziyet’ suçlamasıyla açılan davada kararını verdi. Yaklaşık 1 yaşındaki kediyi, otizmli çocuğunu tırmaladığı gerekçesiyle eziyet ederek öldürdüğünü itiraf eden sanık, 8 ay ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı ve evcil hayvan sahibi olması yasaklandı. Mahkeme, sembolik bir karara imza atarak eziyet gören kediye 100 euro tazminat ödenmesine de hükmetti.

‘HAYVAN HAKLARININ GELİŞİMİ YÖNÜNDE ATILAN BİR ADIM’

Davaya taraf olan hayvan hakları savunucusu ve Nord Bölgesi Hayvanları Koruma Birliği Temsilcisi avukat Graziella Dode, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Lille Ceza Mahkemesi’nin kararını duyurarak, bu kararı ‘hayvan haklarının gelişimi’ yönünde atılan bir adım olarak değerlendirdi. Mahkemenin Fransa’da ilk olma özelliğini taşıyan kararı, hayvanseverler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Poitiers Üniversitesi Hukuk Profesörü Fabien Macrhadier, 20 Minutes gazetesine mahkemenin ‘hayvanı bir kişi gibi değerlendirdiği’ sembolik kararıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Prof. Macrhadier, bu kararla üreme ve tıbbi tedavi konularında hayvanlara uygulanan yöntemlerin de sorgulanmasının yolunun açıldığına işaret etti. Diğer yandan, haberde ölen kedi için belirlenen 100 euroluk tazminatın nereye ödeneceğine ilişkin bilgi verilmedi. (DIŞ HABERLER)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*