İktidarın Emeklilerde İkinci “Hakkaniyet” Sınavı: Emekliye Ek Zam Var Mı? İşte Yanıtı

Türkiye, nefesini tuttu. Milyonlarca memur ve emekli, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün saat 10.00’da açıklayacağı enflasyon rakamlarını bekliyor. Yıllık enflasyonunun yüzde 65, son 6 aylık enflasyonun yüzde 37-38 düzeyinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Enflasyonun açıklanmasıyla birlikte memur ve emeklinin, 2024 yılı ilk yarı zammı netlik kazanacak. SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları, son 6 aylık enflasyon oranında, diğer bir deyişle yüzde 37-38 düzeyinde artacak. Memur ve memur emeklisi, toplu sözleşmeden gelen yüzde 15’lik payla birlikte yüzde 49 zam alacak.

13.3 milyon işçi, esnaf ve çiftçi emeklisinin, 2.5 milyon memur emeklisinden daha düşük oranda zam alacak olması, “hakkaniyet” ve “adalet” tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Türkiye, “hakkaniyet” duygusunu derinden sarsan, benzer bir sorunu çok kısa süre önce yaşadı.

İktidar, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı dolayısıyla çalışmayan emeklilere 5 bin TL ikramiye verilmesini kararlaştırdı. Yüksek enflasyon ortamında geçimini sağlamak için zorunlu olarak çalışan milyonlarca emekli, bu haktan yararlanamadı.

Tepkiler, çığ gibi büyüdü. İktidar, ikinci bir adım atmak zorunda kaldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “hakkaniyet” vurgusu yaparak, “Açıkçası emeklilerimizin bir kısmının dışarıda bırakılması şahsen bizim de içimize sinmeyen, bizim de hakkaniyetli bulmadığımız bir durumdu. Dahası bunun çiftçi ve esnaf emeklilerimizin içinde yer aldığı diğer emeklilerimizde bir gönül kırgınlığına sebep olduğunu üzüntüyle müşahede ettik” dedi.

Erdoğan’ın talimatıyla yapılan yasal düzenleme sonrasında çalışan emeklilere de 29 Aralık 2023’te 5 bin TL ikramiye ödendi.

İKİNCİ “HAKKANİYET” SINAVI

İktidar, emekli aylıklarına yapılacak zam konusunda ikinci “hakkaniyet” sınavına hazırlanıyor.

Peki, bu konuda “hakkaniyetli” bir politika izlenecek mi?

Halktv.com.tr, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın nabzını tuttu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kaynakları, emekliler arasında maaş artış oranlarına bağlı olarak ortaya çıkan “hakkaniyet” tartışmalarını yakından takip ettiklerini belirterek, Bakan Vedat Işıkhan’ın kabine toplantısında konuyu gündeme getirmesinin kesin göründüğünü ifade etti.

Işıkhan’ın, “hakkaniyetli” bir çözüm için işçi, esnaf ve çiftçi emeklileri aylıklarına, enflasyonun üzerinde bir artışın gerekliliği üzerinde (örneğin yüzde 45) durabileceği belirtiliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, işçi, esnaf ve çiftçi emekli aylıklarına, son 6 aylık enflasyonun birkaç puanlık üzerinde artış yapılması yönünde talimat verebileceğini, bunun olasılık dahilinde olduğunu söyledi.

İktidar, yerel seçimlere giderken, emekliler arasında gelir uçurumunun büyümesine izin verecek mi? Hep birlikte göreceğiz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x