İpek Kıraç ve Babası İnan Kıraç Arasında Evlatlık Reddine Kadar Giden Mirasın Büyüklüğü Ne Kadar?

Koç Holding kurucusu Vehbi Koç’un kızlarından biri olan Suna Kıraç ve eşi İnan Kıraç’ın, kızları İpek Kıraç ile annesinin vefatı ardından başlayan ve yargı sürecine intikal eden ‘evlatlıktan reddetme’ davasında, son günlerde karşılıklı açıklamalar izleniyor. Peki, İnan Kıraç ve İpek Kıraç arasındaki bu davanın maddi büyüklüğü ne?

En baştan başlayalım: 1984 yılında doğan Kader isimli bir bebek 6 aylıkken Türkiye’nin en büyük ve zengin ailelerinden biri olan Koç Holding’in varislerinden Suna Kıraç ve eşi İnan Kıraç tarafından evlat edinildi. Türkiye, Kader’i yıllar sonra İpek Kıraç olarak en zenginler listesinde, iyi eğitimli genç bir Türk kadını olarak görecekti.

4 kardeşin en küçüğü, 3 kız kardeşten biri olan Suna Kıraç, İpek’in de eğitimiyle yakından ilgilendi ve en iyi okullarda okudu.

İpek Kıraç henüz bir genç kızken, 2000 yılında Suna Kıraç amyotrofik lateral skleroz (ALS) denilen merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalığa yakalandı. İpek, ABD’nin en ünlü üniversitelerinden Brown’da biyoloji eğitimi alırken, bir yandan da ALS ile ilgili çalışmalar yürüttü. Annesi Suna Kıraç’ı 2020 yılında kaybetti.

İpek Kıraç’a annesinden yüklü bir miras kalırken, Koç Holding çatısından ayrılarak kurdukları Kıraça Holding’de babası İnan Kıraç ile sorunları da bundan sonra başladı.

Eşi Suna Kıraç’ın hastalığı döneminde ‘Her şey İpek’in olacak’ dediği iddia edilen, İnan Kıraç, o dönem aktif iş hayatını bırakırken, şimdilerde kızıyla hisse ve evlatlık davaları sürecini yönetiyor.

2023 Ocak ayında yargıya intikal eden süreçte ne kadar büyüklükte bir miras ya da varlık söz konusu?

Ocak 2023’te açılan ilk davayla birlikte Oksijen’de Elif Ergu Demiral, hisse yapılarını şu şekilde aktardı: 

Davanın konusu olan, Suna Kıraç’ın vasiyetnamesiyle kızı İpek Kıraç’a intikal eden Temel Ticaret ve Yatırım AŞ’nin yüzde 20,13 hissesine tedbir konulması istendi. Tamamı İpek Kıraç’ın mülkiyetine geçen hisse senetleri için İnan Kıraç, Medeni Kanun uyarınca yüzde 25’inin kendi adına tescil edilmesini talep etti.

Suna Kıraç, rahatsızlanmasından yıllar önce 8 Temmuz 1992 tarihinde hazırladığı vasiyetnamesini Kadıköy 4. Noterliği’nde 6074 yevmiye numarası ile kayıt altına aldırmıştı.

İnan Kıraç’ın dava konusu ettiği vasiyetnamede ‘Bundan evvelki bütün vasiyetnamelerimden rücu ediyorum. Hepsi hükümsüz. Terekemde zuhur edecek Temel Ticaret ve Yatırım AŞ’deki hisselerimin tamamını kızım İpek Kıraç’a bırakıyorum. Terekemde zuhur edecek diğer bütün değerler yasal esaslara göre kanuni mirasçılarıma intikal edecektir. Son arzularım budur’ deniliyordu.

Mahkeme, vasiyetname için “Mirasçıların İnan ve İpek Kıraç olduğunu, süresi içinde itiraza uğramamış olduğu anlaşıldığından kararın kesinleştiği”ni belirtmişti.

Türk Medeni Kanunu’na göre çocuk sahibi eşlerden birinin vefatı halinde, mirasın yüzde 75’i çocuklara, yüzde 25’i ise eşlere kalıyor. 

Buna göre, Suna Kıraç’ın Temel Ticaret ve Yatırım AŞ hisselerinin tamamı İpek Kıraç’ın olurken, sahip olduğu diğer tüm hisse senetleri, nakit varlıklar ve gayrimenkullerin dörtte üçü yine kızı İpek Kıraç’ın dörtte biri ise eşi İnan Kıraç’ın mülkiyetine geçiyor.

Temel Ticaret ve Yatırım AŞ neden bu kadar önemli?

Temel Ticaret ve Yatırım AŞ, 1937’de Vehbi Koç tarafından kurulurken, Koç Holding’in sahibi olan şirket olarak görülüyor. Koç Holding’in yüzde 43,75’i, bu şirkete ait ve A grubu imtiyazlı hisseler olduğundan Koç Holding’de yüzde 55,55 oranında da oy hakkına sahip oluyor. 

Editör notu olarak da Oksijen’de Elif Ergu Demiral, dava konusu olan Temel Ticaret ve Yatırım AŞ’’nin 11 Ekim 2022’de Family Danışmanlık Gayrimenkul ve Ticaret AŞ adında değişiklik olduğunu, Koç Holding hisselerinin bu şirkete devrolunduğu, ancak bu devrin davayı etkilemediği belirtiliyor.

Vefat ettiğinde Suna Kıraç’ın olan Temel Ticaret ve Yatırım AŞ’nin yüzde 20,13 hissesi dışında şirketin diğer hisseleri Rahmi M. Koç, Semahat Arsel, Ömer Koç, Ali Koç ile Mustafa Koç’un vefatıyla eşi Caroline Koç, çocukları Esra ve Aylin Koç’a ait.

Koç Holding’in piyasa değeri yaklaşık 357 milyar TL. Bunun yüzde 43,65’i olan 155,83 milyar TL değerindeki hisseler Temel Ticaret ve Yatırım AŞ’ye ait olurken, Suna Kıraç’ın mirasıyla yüzde 20,13 oranındaki Temel Ticaret ve Yatırım payı olan Koç Holding hisselerinin değeri yaklaşık 31,37 milyar TL’yi buluyor.

Temel Ticaret ve Yatırım AŞ’nin Arçelik’te yüzde 2,75 (piyasa değeri 2,57 milyar TL), Ford Otosan’da yüzde 0,67 (1,87 milyar TL) olan paylarıyla tüm grup şirketlerindeki hisseleri, menkul ve gayrimenkul varlıkları hesaplanınca mirasın değerinin daha da yüksek olduğu anlaşılıyor.

Koç Holding, Arçelik ve Ford Otosan hisseleri baz alındığında 35,81 milyar liralık Temel Ticaret ve Yatırım AŞ hisselerinin medeni kanuna göre İpek Kıraç’ın payına 26 milyar 857 milyon TL, İnan Kıraç’ın payına da 8 milyar 95 milyon TL düşecekti. Vasiyetname devreye girince tamamı İpek Kıraç’a kaldı.

Türkiye’nin en genç milyarderlerinden olan İpek Kıraç 2016 yılından bu yana birçok kurumun yanı sıra Koç Holding’in de yönetim kurulu üyesi.

Yönetimsel olarak karar mekanizması içinde yer almasa da Ali Koç’tan daha fazla Koç Holding hissesine sahip olduğu da iddialar arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x